
Rahvamajad






Kallastel on rahvamaja rollis Keskväljak 4 maja esimene korrus. Tegemist on üsna vana hoonega, mis aastatel 1959–2004 oli üks Kallaste kutsekooli hoonetest. Esimesel korrusel oli söökla, teisel korrusel suur võimla ja mitu klassiruumi. Kutsekool suleti 2004. aastal ja mõnda aega seisis maja tühjana. Hiljem hakati kasutama spordisaali ja endist sööklat.
Kõik Kallaste kultuuriüritused peeti rahvamajas, kuid 2006. aasta tulekahju hävitas selle hoone täielikult. Tasapisi hakati üritusteks kasutama Kallaste Keskkooli saali ja Keskväljak 4 endise söökla saali. Pärast Kallaste kooli sulgemist 2021. aastal on see saal ainuke ürituste ja koosolekute koht. Renoveeritud saal sobib suurepäraselt lasteürituste ja diskode korraldamiseks, aga ka puhke- ja tantsuõhtuteks täiskasvanutele. Suurte tänavapidustuste ajal toimuvad saalis õpitoad.
Kultuuritöötaja: Irina Berežnaja
Aadress: Keskväljak 4, Kallaste linn, Peipsiääre vald, Tartu maakond
Kolkja rahvamaja on kogukonnale oluline koht, kus eri põlvkonnad saavad kokku – traditsioonilistele üritustele tullakse kogu perega, lastest vanavanemateni. Oodatud sündmused on maslenitsa ja vene jaanipäev, mil Kolkja rahvamaja juurde koguneb traditsioonilisi pühi tähistama sadu inimesi kohapealt ja kaugemalt.
Kultuuritöötaja: Marina Lõsak
Aadress: Ranna tn 5, Kolkja alevik, Peipsiääre vald 60306, Tartu maakond
Juurdepääs ratastooliga tagatud.
Pika ja värvika ajalooga Koosa rahvamaja asub Koosa paisjärve kaldal. Hoone ehitati 1900. aastal. Läbi aja on majal olnud palju funktsioone – siin on tegutsenud kool, sovhoosi kontor, Koosa osavalla vallamaja ja arstipunkt. Mäletatakse ka aegu, kui maja aknad olid laudadega kinni löödud. 2009. aastal avati renoveeritud maja taas.
Täna asub hoone esimesel korrusel rahvamaja ja väikelaste mängutuba ning teisel korrusel tegutsevad noortekeskus ja iluteenindusega tegelevad väikeettevõtjad.
Lisaks siseruumidele on rahvamajal ürituste korraldamiseks suur õueala välilava ja kultuurikuuriga, kuhu saab ka vihmase ilma korral üritusi planeerida ning kust avaneb kaunis vaade järvele.
Populaarsed on Koosa naiste- ja meestepäeva peod. Elevust pakuvad ka erilise menüüga pidulikud õhtusöögid. Osa saab võtta erinevatest töötubadest. Järjepidevalt ja tulemuslikult töötab koostegutsemise ring.
Kogukonnas oodatud ja populaarsed on rahvamaja eestvedamisel korraldatud kultuurireisid Eesti teistesse piirkondadesse.
Kultuuritöötaja: Kristin Kaarna
Aadress: Keskuse, Koosa küla, Peipsiääre vald 60432, Tartu maakond
Juurdepääs ratastooliga tagatud.
Pala kultuurimaja avati 1968. aastal. Majas asusid kolhoosi kontor ja klubi. Taasiseseisvumine tõi uued tuuled ning klubist sai kultuurimaja. Täna on hoone multifunktsionaalne, majas tegutsevad külg-külje kõrval kultuurimaja, raamatukogu, noortekeskus, apteek, õmblusettevõte ja iluteenindus.
Kuna kultuurimaja saal on Pala piirkonna kõige suurem saal, peavad seal oma pidusid nii Pala kool ja lasteaed kui ka Kodavere Pärimuskeskus ja Peipsiääre Vallavalitsus. Ka kultuurimaja sisehoovi hubane terrass sobib ürituste korraldamiseks.
Koostöös Ääremaade Kinoga saab vaadata filme nii suures saalis kui ka öökino terrassil. Kultuurimaja fuajee seintel on aastaringselt nautimiseks kunstinäitused. Kultuurimaja on koduks Pala harrastuskollektiividele. Oma proove saavad seal läbi viia naisrühm Keerutajad, segarühm Tuuritajad ja Pala võimlejad. Võimalus on osa võtta ka seltskonnatantsu kursustest.
Kultuuritöötaja: Margit Soieva
Aadress: Kultuurimaja, Pala küla, Peipsiääre vald 49426, Tartu maakond
Juurdepääs ratastooliga tagatud.
1868. aastal ehitati Lümati külla magasiait, kuhu koguti vilja viljaikalduse kartuses. 4. novembril 1913 asutati Ranna Rahvaraamatukogu Selts, kes esitas toonasele valla volikogule taotluse magasiaida rentimiseks. Volikogu andis magasiaida seltsile tasuta rendile ja lisaks 150 rubla toetust hoone ümberehitamiseks. Aastatel 1914–1915 ehitatigi magasiait ümber seltsimajaks, kus näitlejate jaoks ei olnud mingeid ruume peale kitsukese lavataguse ja saalist väljudes astuti kohe õue. 1928. aastal otsustati maja toetuse abil laiendada.
Aastatel 2011–2022 renoveeriti Ranna rahvamaja PRIA toetuste ja valla kaasabil nii seest kui väljast.
Ranna rahvamaja tegutseb tänaseni ja on Peipsi-äärsete rannakülade elanike kogunemispaik, kus korraldatakse erinevaid üritusi ja koolituspäevi ning toimuvad nairühma Lahe proovid.
Majas tegutseb 2003. aastast MTÜ Kaldapiäskesed.
Lisaks saab rahvamaja ruume rentida eri puhkudes (sünnipäevad, pulmad, peielau, koosolekud jms).
Administraator: Ljubov Raimla
Aadress: Ranna rahvamaja, Lümati küla, Peipsiääre vald 49425, Tartu maakond
Juurdepääs ratastooliga tagatud.
Vara kogukonnakeskus on kogukonna maja, kuhu igaüks on oodatud – siin on raamatukogu, aula, spordisaal, jõusaal, saun ning kogukonnaruum, kus korraldada väiksemaid üritusi.
Kultuuritöötaja: Eleen Kalm
Aadress: Vara koolimaja, Vara küla, Peipsiääre vald 60426, Tartu maakond
Juurdepääs ratastooliga tagatud.